10 Mayıs Rahle ve Özellikleri


 

 

 


Plastik Rahle Nedir?


Rahle üzerinde yazı yazmak, kitap okumak ve özellikle Kur'an-ı Kerim'in tilâvetine uygun olması için yapılmış küçük yer sırasına "rahle" adı verilmektedir.

Rahleler genelde iki çeşittir Biri sabit ve üstü düz; diğeri açılıp kapanmaya uygun bir şekilde iki ayaktan oluşur ki, bu iki ayak açıldığında rahle, "X" şeklini alır.

Osmanlılarda medreselerde müderrisler, muallim hanelerde de hocalar, yüksekçe bir minder üstüne oturarak ders verirler ve önlerinde, kitap koymak için düz bir rahle bulundururlardı.

Özellikle Kur'an-ı Kerim'i -saygı nişânesi olarak yerden yüksekçe bir yerde tutmak, rahatça okumak ve bir yerden diğer bir yere kolayca nakletmek amacı ile yapılan rahlelerin yapımında sanatkârlar en iyi malzemeleri kullanıyorlardı ve yükseklik gibi ergonomiyi etkileyen faktörleri göz önünde bulunduruyorlardı Yekpâre tahtadan, dişli geçme olarak, iki kanatlı, açılır kapanır tarzdaki ilk rahleler Anadolu Selçukluları zamanında yapılmıştır.

Plas Rahle; iç içe geçen pratik ve sağlam imalatı ile hayatınızı kolaylaştırıyor.

Kurumumuzun ilk amacı siz değerli müşterilerine en kaliteli ve en düşük maliyette ürünleri sunmaktır..

Firmamız Kendi tasarım ve imalatı ile ; Türkiyede ilk defa plastik Rahle ürünü ile siz değerli müşterilerimiz için kullanım kolaylığı sunmaktadır.

Bu rahleyi aynı zamanda notebook sehpası olarak da kullanabilirsiniz.Tüm Laptop ebatlarına uygundur.

Hizmet ile ilgili detaylı bilgi; Plas rahle Kendi tasarım ve imalatımız olup %100 orijinal plastikten imal edilmiştir Kullanışlı estetik ve sağlam oluşunun yanı sıra Cami, kuran kursu gibi toplu olarak kullanılan ibadethanelerde Ramazan hatimi, yaz tatili geldiği için camililerde çocukların okutulması esnasında sabit olan rahlelerde taşıma problemi ve kullanıldıktan sonra yer kaplama problemi varken yeni ürünümüzde taşıma ve yer kaplama problemi yoktur.

Hem bireysel olarak evde de kullanılabilen yeni ürünümüz kullanırken ve kullandıktan sonrada yer kaplamadığı için ergonomik tasarımı sayesinde uzun yıllar kullanılır. Ürünümüz 2 yıl kırılmazlık garantilidir.

yeni ürünümüzde hafifliği ile taşıma ve iç içe geçmesiyle yer kaplama problemi yoktur.
"X" şeklinde olan rahleler sadece okuma fonksiyonuna sahip olup, üzerinde yazı yazmaya uygun değildir.

Selçuklular zamanında tahtadan ve oymalı olarak yapılırdı. Müslümanlığı kabul eden ülkeler arasında rahle yapımını en çok geliştiren Osmanlılardır.
Osmanlılar zamanında malzeme olarak değerli ağaçlar (ceviz, maun) kullanılır, rahlelerin üzeri sedef, kemik kakmalarla süslenirdi, ödağacından yapılanları, üzerlerinde ayetler, hadisler yazılı olanları, tuğra işlemelileri vardı.
Medreselerde, mekteplerde, cami, mescit gibi yerlerde çok kullanılırdı. Sabit veya X harfi şeklinde, katlanabilen iki türü vardır. Rahle, bugün de camilerde kullanılır. (M) RAHMİ. Bk. rahim.

Rahle fiyatları 8 ila 15 TL arasında değişiyor.
ramazan ayı ve yaz ayları ile birlikte talep artarak, bu alanda önemli yoğunluk yaşanmaktadır.
Kuranı Kerim okumanın yaygınlaşması ile rahlelere ilgi ve ihtiyaç artmaktadır. Ramazan ayında hayır sahipleri tarafından camilere rahle bağışları çok oluyor.